2024. szeptember 16., hétfő

Alfred Nobel


A Nobel-díj alapítója, Alfred Nobel életéről szóló könyvet hoztam magammal ide Lericibe. Különös olvasmány egy különös ember történetéről.

Érdekes látni, hogy ezt a régi, tekintélyes és gazdag díjat milyen szerény körülmények és micsoda óriási erőfeszítések előzték meg, legalábbis amiken Alfred Nobel és a családja átment. Hatalmas küzdelmek, siker, csőd, perek és elismerések, csalók és támogatók, hullámhegyek és hullámvölgyek, szerencse és szerencsétlenség, ráadásul mindez a különös 19. században, abban a korban, amikor a tudomány, a gazdaság és a társadalom egyre intenzívebb fejlődésen ment át.

Itt ülök Lericiben és figyelem, ahogy az emberek lazítanak a tengerparton, fagyiznak és kávéznak, vagy csak sétálnak, miközben most is bámulatos fejlődésen megy keresztül a társadalom. Jól példázza ezt az évről-évre kiosztott Nobel-díjak témája is.

Millió, sőt, milliárd évek óta hullámzanak a tengerek itt a földön, a hold, a nap, és a csillagok is már hosszú-hosszú ideje járják a maguk türelmes pályáját. Valahogy minden rááll önmaga ritmusára. Mi emberek is. Egyénileg is megvan a magunk ritmusunk és az utunk, és talán kollektíven is.

Alfred Nobel egyéni útja szorosan kötődött a családjához, technikai újításokhoz és vállalkozásokhoz, majd halála után a nevét viselő díjjal kiteljesedett egy sokkal nagyobb, és még kollektívabb "röppálya" keringésében. Az élete és az üzenete sok mindent szimbolizál, és ki tudja meddig halad még itt fénylő csillagként közöttünk, hogy inspirálólag hasson az emberiség közös útjára.

Tudomány, kultúra, gazdaság, társadalom, széles a paletta, hogy miként tehetjük jobbá önmagunk és mások életét, díjaktól függetlenül is. Ám, talán tényleg nem árt néha magas rendű elismerésben részesíteni azokat, akik milliók, esetleg milliárdok életére tudnak jó hatással lenni. Alfred Nobel beírta magát az emberiség történelmébe, és talán ahhoz is hozzájárult a maga módján, hogy ez a közös, együtt megélt történet itt a földön lehetőleg minél hosszabb és szebb legyen, minél többek örömére.


A Kolostor Őre


2024. szeptember 12., csütörtök

Üdvözlet Lericiből


Kicsit még kócosan, kicsit még álmosan, némi holiday-borostával reggel, Olaszország partjainál. 

Néhány napja már a kellemes hangulatú Lerici vendégszeretetét élvezzük itt Zsuzsával. Ráadásul az amúgy sem nagy településnek egészen a szélén vagyunk kint, két apró, már-már privát hangulatú tengeri kis öbölnél. Kikerülve az overtourism fejfájásait, most így szeptember közepén még nyugisabb, még kellemesebb az ittlét. A tenger még meleg, csodálatosan kék, a nappalok szintén kellemesek, az éjszakák hűvösek, tele vagyunk jó olvasmányokkal, nagy séták, úszás, olasz ízek, kávék, cappuccino és gelato: tíz nap lebegés.


Üdvözlettel
A Kolostor Őre





2024. szeptember 8., vasárnap

Guy Spier lenyűgöző irodája és könyvtára


Az amerikai befektető legenda, Warren Buffett kapcsán figyeltem fel a rendkívüli Charlie Mungerre, és az évtizedek alatt a körülöttük kialakult Berkshire Hathaway nevű cégre, erre a hatalmas pénzügyi és szellemi óriásra, erre a mastermind műhelyre. Hozzájuk kapcsolódóan jött aztán képbe az indiai befektető Mohnish Pabrai, és rajta keresztül jutottam el a svájcban élő Guy Spierhez, akiről a mai téma szól.

Az ő munkásságuk mellett más befektetőket is figyelek, másoknak is követem a tevékenységét. 20-25 ilyen ember biztos van, akiknek igyekszem szorosan követni gondolataikat a befektetésekről. Nagy vagyont kezelnek már hosszú évek óta sikeresen, amihez nemcsak hatalmas szakmai tudás és tapasztalat szükséges, hanem megfelelő vérmérséklet is. Higgadtság, bátorság, bölcsesség, és végtelen türelem. Aki benne van ebben az iparágban, tudja miről beszélek.

A fent említett négy úriember mindegyik különböző, de mégis lenyűgöző karakter. Sok mindent lehetne írni róluk, de most maradjunk a mai témánknál, Guy Spier lenyűgöző könyvtáránál. Pár nappal ezelőtt ugyanis egy másfél órás betekintést engedett ebbe a rendkívüli szellemi műhelybe, a Zürich belvárosában lévő irodájába.


A nagy és jelentős dolgokat létrehozó és működtető emberek irodája, szellemi munkaterülete engem mindig valamifajta lenyűgözöttséggel és kíváncsisággal tölt el, ezért is örültem nagyon, amikor Mr. Spier feltöltött a youtube-ra az övét.

Csak említés szintjén címszavakban, hogy miről beszél a videóban:

- Charlie Munger szobor inspiratív jelleggel áll ott a folyosón. Ezzel indítják a beszélgetést ráhangolódásképpen. Kiváló kezdés!

- Rákanyarodnak aztán a könyvekre, amiből kb. 5000 db. van ott az irodában. Bemutatja, hogy van külön csak olvasására és gondolkodásra szolgáló szoba, amibe igyekezett semmiféle technikai eszközt bevinni, nehogy elvonja a figyelmet.

- Szereti a könyveket újra és újra elolvasni (én magam is így vagyok vele) de azok a könyvek is nagyon inspirálólag hatnak rá, amiket még nem olvasott, amik csak úgy csöndben várják őt a polcon. Természetesen nem olvasta még el mind az ötezer könyvet, ami ott rendelkezésre áll, de halad vele, és az olvasatlan könyvek is inspirálják.

- Jobbnak érzi úgy az életét, ha minél több könyv van körülötte, és nem is sajnálja rá a pénzt.

- Kutatáshoz, kereséshez és elemzéshez, hogy megkönnyítsék önmaguk dolgát az irodában, katalogizálták ezt a sok könyvet, pont úgy, mint egy könyvtárban.

- A videón különböző polcokról és különböző témákban kezd el könyveket levenni és mesélni róluk. Ismerős az érzés, ilyenkor én is órákat tudnék mesélni egy adott témáról, a könyvről és a szerzőről. Nehéz ilyenkor abbahagyni, ha belendül az ember.

- Meglepheti a nézőt, hogy Guy Spier pénzügyi befektetőként milyen széles témakörben olvas könyveket, de aki felismeri ezen emberek bölcsességét, ismeri a "működésüket", az nem lepődik meg azon, hogy egyáltalán nem csak a vállalati jelentéseket és a GDP adatokat forgatják kíváncsisággal.

- Átmennek aztán a személyes irodájába az íróasztalához, ami körül szintén rengeteg az olvasnivaló. Nemcsak könyvek, hanem az internetről letöltött és kinyomtatott elemzések, cégek éves jelentései, újságok és magazinok, meg egyéb anyagok.

- Személyes üzenetek és emlékek Warren Buffettől.

- Két íróasztala van. Az egyiken áll a monitor, a másik pedig az offline tevékenységekre van: ott olvas és ír. Jobban tud ott koncentrálni, ha nem vonja el a figyelmét a számítógép.

- Nem egy társasági ember, ezért nem is vonzza a New Yorki-i nyüzsgő business élet, ő nagyon jól érzi magát a kisvárosias hangulatú Zürichben.

- A személyesen, kézzel írt köszönő és üdvözlőkártyák fontosságáról is beszél. Ehhez külön van a cégnél egy szoba, ahol csak a kimenő és bejövő üdvözlőkártyák forgalmát menedzselik.

- Láthatjuk a csapatot is munka közben.

- Irodák elhagyhatatlan és az egyik legfontosabb helyszíne: a konyha. Ezt is megmutatja.

- Egy különös és inspiratív, absztrakt művészeti alkotás a folyosón, ami eltérő szögből nézve más-más arcát mutatja.

- Konferenciaterem, amiben a középkori bútorok hangulata találkozik a modern bútorok stílusosságával.

- Végül pedig jön a kert, ami igazán hangulatossá teszi az irodát, és mivel Zürich szívében van, ezért közel van a tóhoz, remek a közlekedés a vasúthoz és a reptérhez, és a város melletti hegy sincs messze. Zürich, zöldövezetben régi villa, hatalmas könyvtár: ideális!

Érdemes tehát egy sétát tenni Guy Spier irodájában, különösen ha már így személyesen vezet körbe:



YouTube Link >>

A videó kapcsán nosztalgikus érzések fogtak el, hiszen Zsuzsával mi is eltöltöttünk egy kis időt Zürichben 2019 nyarán, és nagyon jól éreztük magunkat. Visszavágyunk. Ebből az utazásból volt is egy kis ízelítő itt a blogban, íme:

- Neue Zürcher Zeitung >>

- Svájc. Üzlet. Pénz. >>>

- C.G. Jung ház Bollingen >>

- C.G. Jung ház Küsnacht >>

- Zürich >>>


A Kolostor Őre



Zürich. 2019.

2024. szeptember 5., csütörtök

Mit hoz ez az ősz, és vajon merre tart a világ?


Kávézacc és könyvespolc, hetilap és klasszikus irodalom

Szőnyeg méretű hetilap az ölemben, polcokon könyvek és újságok, körülöttem csend. A soproni könyvtár olvasótermében ülök éppen, rendszeresen látogatója vagyok az intézménynek. Kedvelem a könyvtárakat. A csöndet, a hosszú tömött polcokat, és a köztük sétáló, a könyvek szeretetével átitatott embereket. Az olvasó ember töpreng, tűnődik, gondolkodik. A dicsfény felfestése előtt még gyorsan hozzá teendő, néha persze a könyvtárba járó ember is meghülyül. A sok betű az agyára megy, és például a választásokon hülyékre szavaz, társaságban bolondságokat beszél, vagy a tőzsdén felcseréli a bikát és a medvét. Ennek ellenére előlegezzük meg a reményt: a betű és a könyv előre visz, különösen akkor, ha már kiállta az idők próbáját.

Ott ülök tehát a szőnyeg méretű hetilappal az ölemben, körülöttem egyéb újságok, hírek, tudósítások és publicisztikák. Próbálom értelmezni, hogy merre tart a világ. Merre hömpölyög a történelem, és benne mi magunk vajon merre hullámzunk? Ehhez persze igénybe veszek néha egyéb információs forrást is, a digitális felülettől kezdve egészen az utca hangjáig, a rokoni bölcsességen át a szomszédok magvas meglátásáig, kávézacc, lóhere, kristálygömb és jóskártyák, mikor épp mi van kéznél.

Sűrű volt a nyár. Olimpia, politika kontinenseken át, kultúra, tőzsde, gazdaság, háborúk és vallás, hullámok egymás hátán, indulatok és bölcseletek, gondolatok és inspirációk, olvasom, értelmezem, próbálom megfejteni, hajtom, lapozok egymás után, majd eszembe jut, hogy egyszer valaki azt mondta, az újságot és a híreket hagyni kell a francba, csak könyveket érdemes olvasni. Csak könyveket? Igen. És természetesen abból is csak a jót. Hát, persze. Mint az örök tőzsdei bölcsesség: csak azt a részvényt szabad megvenni, aminek fel fog menni az árfolyama. Olcsón kell venni, drágán eladni! Egyszerű, mint az egyszeregy. Nem is értem, akkor miért bonyolítjuk túl az életet. Mire ez a nagy ricsaj a napilapokban meg a hetilapokban? Mire fel ez a nagy kiáltozás? Hiszen elég csupán annyit mondani, hogy legyen béke, és akkor lesz! Hát, nem így van?

Hosszú könyvtárpolcok között csönd. Lassú léptek, tűnődés, ismerős arcok, bólintás, egy-egy halk jó napot, rég láttam, mit olvas éppen, majd arccal vissza a polcok felé. Történelem, irodalom, gazdaság, sport, művészet, tudomány, és rengeteg téma, tengernyi könyv. Merre halad a világ? Merre hömpölyög a történelem, itt a jelenben velünk az oldalán?

Lassan záróra, az intézmény bezár, így aztán választanom kell a művek közül. T betűnél járok éppen, szememmel simítom a polcon a könyveket és egyszercsak ezt látom: Tolsztoj, Háború és béke. Fordította Makai Imre. Na, tessék, újra témánál vagyunk. Nem bánom. Leveszem és csak úgy hirtelen belelapozok. Azt olvasom:

"Boriszt izgatta a legfelsőbb hatalom közelsége, amelyben e pillanatban érezte magát. Tudta, hogy itt érintkezésben van minden rugóval; e rugók mozgatják azokat az óriási tömegeket, amelyeknek ő csak egy jelentéktelen, alázatos, piciny részeként érezte magát ezredében."

Aha, tehát, az a bizonyos óriási tömegeket mozgató legfelsőbb hatalom, és annak is a mámorító közelsége. Azt is mondta valaki egykor, hogy nincs új a nap alatt. Talán tényleg igaza van, bizony újra és újra átéljük ugyanazt. De akkor lehet, hogy a napilapok és a hetilapok is önmagukat ismétlik? Mindegy, ekkora filozófiára nincs most idő, lassan tényleg zár a könyvtár. Tolsztojt most visszateszem, olvastam már, bár érdemes lenne újra átvenni, de most mégis másra vágyom.

Lépteimet gyorsítom, a választást sürgetem, gazdaság, irodalom, regény, életrajz, utazás, különböző polcok közt haladok, majd  néhány ígéretes könyv mellett döntök a következő hetekre. Ki is kölcsönzöm ezeket. Plasztikkártya, vonalkód, pittyegés, pecsét, viszontlátásra, minden jót, igen, köszönöm, rendben, én is, szintúgy, üdvözlöm, és nem felejtem el, természetesen, a legközelebbig, ésatöbbi, ésatöbbi, majd kilépek a vastag falak közül a kora ősz még kellemes, de már hűvösődő naplementéjébe. Madarak szállnak a magasban, sietős szárnycsapásuk surrogását hallom, mintha így búcsúznának. Hamarosan a falevelek is hullani fognak. Őszi illat ereszkedik majd a városra, és csendesebb lesz minden.

Ősszel is vár a könyvtár, és én jövök. Újra áttanulmányozom a szőnyegnyi lapokat, elolvasom a híreket és a véleményeket innen és onnan, töprengek és tűnődök, gondolkodom, a betűk erdejében kalandozom, aztán ismét jön az utca hangja, kávézacc, lóhere, kristálygömb és jóskártyák, no és természetesen a tőzsdei medvék és a bikák, miközben megállás nélkül azon tűnődöm: mit hoz ez az ősz, és vajon merre tart a világ?


A Kolostor Őre



ui: a fenti írás pár napja jelent meg a Librariuson >>

2024. szeptember 3., kedd

Mandala 23.


Nagyításhoz klikk a képre!

2021 tavaszán kezdtem bele, hogy megfessem a magam lélektani mandala-sorozatát Carl Gustav Jung inspirációja alapján. Az első után nem tudtam mi következik. Nem tudtam mennyi lesz és milyenek. Azóta sok kép készült, ez a fenti a huszonharmadik, és azt érzem, hogy nem értem még a végére.

Ezek nem művészi festmények. Nem is mindig, úgymond "szabályos" mandalák. Ezek önismereti ábrák, lélektani képek, amatőr festmények, egyfajta belső párbeszéd, önismereti út. Mindegyik különböző és sajátos jelleggel bír. Mintha önálló egyéniségek lennének. Pedig csak különböző hangulatot, inspirációt és benyomást tükröznek. Volt olyan kép, ami egy csendes éjszaka, az elalvás előtti szendergő állapotban jelent meg bennem, viszont volt olyan, amit egy helyszín, vagy egy társasági esemény hívott életre.

Két kép elkészülte között volt olyan, hogy csak pár nap, vagy hét telt el, néha pedig több hónap. Nehezen megfogalmazható különös élmény ezeket a képeket festeni. A ritmusuk, ahogy egymás után világra jönnek az is nagyon egyéni és önálló, de a témájukat és a hangulatukat tekintve is különös az egész. Az utóéletükről nem is beszélve! Hiszen az íróasztalom mögötti könyvespolcon mindig ott van a legújabb két mandala, és van hogy hónapokig nézem őket. Aztán ha elkészül egy új kép, akkor a polcon lévők közül az egyik átadja a helyét. Tehát a legfrissebb két mandala mindig ott áll némán a polcon, én nézem őket, ők engem, és valahogy így bűvöljük egymást. Néma párbeszéd ez, közös tűnődés, meditáció.

Ennek a mandalákkal eltöltött elmúlt három évnek a sűrített, esszenciális lenyomata ez a mostani videó, ami hang nélkül, egymás után mutatja be az első húsz festményt. A képek fejlődése ez, a mandaláim evolúciója:


Egyenként külön az összes mandala megtekinthető:

Mandala 1. >>>  ;  Mandala 2. >>>
Mandala 3. >>>  ;  Mandala 4. >>>
Mandala 5. >>>  ;  Mandala 6. >>>
Mandala 7. >>>  ;  Mandala 8. >>>
Mandala 9. >>>  ;  Mandala 10. >>
Mandala 11. >>  ;  Mandala 12. >>
Mandala 13. >>  ;  Mandala 14. >>
Mandala 15. >>  ;  Mandala 16. >>
Mandala 17. >>  ;  Mandala 18. >>
Mandala 19. >>  ;  Mandala 20. >>
Mandala 21. >>  ;  Mandala 22. >>


* * *

KÖNYVAJÁNLÓ
 
 

Különleges könyvajánló azoknak, akiket mélyebben érdekel a híres svájci pszichológus, Carl Gustav Jung munkássága, azon belül is a személyiség, a lélek, és az ecset találkozása, avagy a mandalák csodálatos világa.

Itt elérhető a könyv,
ingyenesen letölthető >>


A Kolostor Őre