2022. március 23., szerda

Három királyság



Küzdelmek Kínában, miközben nemes eszmék, és konfuciánus filozófia lebeg a hadurak hatalmi játszmáinak árnyékában

Salát Gergely sinológus írta a Három királyság előszavát:

(részlet)

- "Központi fogalma a yi ('igazságosság' , 'kötelességtudat' , 'erény') a konfuciánus filozófia, illetve a mai kelet-ázsiai gondolkodás és értékrend egyik legfontosabb eleme. A regény hatását Kínában és a környező államokban sokan Shakespeare-nek az angol irodalomra gyakorolt hatásához hasonlítják, de valószínűleg A három királyság még mélyebb nyomot hagyott a kínai, japán, vietnámi, thai és koreai kultúrában."

- "Mivel a regény a mai napig óriási hatással van a kínai kultúrára, a taktikai és stratégiai gondolkodásra - legyen szó politikáról, üzletről, barátságról vagy a mindennapi élet kisebb-nagyobb ügyeiről -, megismerésével közelebb kerülhetünk Kína és a kínaiak megértéséhez. Ez pedig különösen fontos most, hogy a Középső Birodalom visszanyerte régi vezető szerepét Kelet-Ázsiában, sőt immár globális befolyásra tett szert, s gazdaságilag, politikailag, katonailag és kulturálisan új virágkorát éli."

A könyv közepénél járok. Magával ragadó a különös karakterek jelenléte, azonban a történetnek egy fura visszhangot ad az, hogy a szomszédunkban, Ukrajnában is háború van most. Halálsikoly, kín, vér, éhezés, fájdalom és félelem.

A Három királyságban az árulás, a hűség, ravaszság, bölcsesség, és bátorság különös elegyét láthatjuk a kínai hadurak stratégiai és taktikai mozgásában. Valami hasonlónak lehetünk tanúi itt a jelenben is. Csak az eszközök és a technológia lett modernebb, de az ember lényének mélyén ugyanaz van. Hatalomvágy, pusztítás, építés, nemes eszmék, kegyetlenség, hősiesség, árulás, bátorság, félelem, és sok minden egyéb. Egy háborúskodás körül mindig vannak aktív résztvevők, és vannak passzívak. Kit éppen hova sorolt a történelem egy adott korszakban.

Telnek az évezredek és valahogy nehezen találja az emberiség a békességet. Valahogy mindig egymás lábára lépünk. Valaki mindig begőzöl, valaki mindig hangosabb a kelleténél, valaki mindig többet akar a megérdemeltnél, és valaki mindig gerjeszteni kívánja a feszültséget. Nem tud nyugton lenni az ember. Csöndben építkezni, tanulni és fejlődni, békében lenni, az túl unalmas.

A háborúskodás sajnos a maga kíméletlenségével, de nagyon is tanulságos. Az emberről és az életről igazán mélyreható és megfontolandó leckéket kapunk, amelyeket nyilván jobb lenne békés viszonyok között elsajátítani és megérteni, de ha erre nem vagyunk képesek, akkor maradnak az ilyen megrázkódtató események. Hátha ebből tanulunk. A történelem azt mutatja sajnos, hogy erre kicsi az esély. De talán. Mégis. Majd egyszer.

A kínai hadurak történetét ajánlom mindazoknak, akik tanulni szeretnének!


A Kolostor Őre



2022. március 19., szombat

Magánnapló

Két naplót vezetek párhuzamosan már évek óta. Az egyik a befektetési döntéseimmel kapcsolatos, a másik pedig az olvasmány élményeimmel. A sok klaviatúra kopogtatás után már csak az, hogy hagyományos módon kézzel és tollal írom, már az egy különleges élményt nyújt. Ráadásul ez a kézzel írás állítólag segít valamelyest az agyi, mentális, és különböző kreatív folyamatokat stimulálni. Nem tudom hogy így van-e, de könnyen lehet.

Két naplót vezetek párhuzamosan már évek óta. Ha visszamehetnék az időben, sokkal korábban kezdtem volna. Halogattam, kezdésüket ellustálkodtam. Azonban amiket az elmúlt években papírra vetettem (három füzetnél járok 2018 ősze óta) azok számomra már most nagyon tanulságosak, hasznosak és elgondolkodtatóak. Nem is tervezem abbahagyni, úgyhogy, ki tudja, lehet hogy sok füzet lesz még teleírva.

Két naplót vezetek párhuzamosan már évek óta. Hogy fog-e valakinek valamit jelenteni ez majd 50-100-150 év múlva, azt nem tudom. Nem is ezzel kell foglalkoznia az embernek, de azért mégiscsak, na, alkalmanként úgy elgondolkozom rajta. 2134. december 23-án, egy havas karácsonyi előestén kezébe veszi majd egy távoli rokon, belelapoz, és eltűnődik hogyan is élt A Kolostor Őre ott a 2020-as évek környékén. Nézzük csak hogy a pénzét mibe fektette, milyen könyveket olvasott, és úgy alapjában véve az akkori világról hogyan is gondolkodott. Érdekes lesz ez valakinek? Talán. Nem tudom.

Két naplót vezetek párhuzamosan már évek óta. Mások által korábban írottakat pedig rendszeresen olvasok. Írók, színészek, történelmi figurák, befektetők, kis és nagy emberek gondolatait, amelyeket maguk után hagytak. Tanulságosak, olykor mulatságosak, néhol pedig mélyen elgondolkodtatóak. Vannak részek amelyek nagyon is privátak, vannak viszont amelyek igazán egyetemesek. Mintha állandóság lenne a mélyben, csupán az idő, a tér, és a külső díszletek változnak, de az embereket a mélyben ugyanazok az erők mozgatják. Félelmek, elbizakodottság, vakságok és világosságok, értelmek és ostobaságok, nemes gondolatok vagy épp aljasságok. Ösztöneink és érzelmeink sokkal kevésbé változnak, mint külső világunk.

Két naplót vezetek párhuzamosan már évek óta. Az egyik a befektetési döntéseimmel kapcsolatos, a másik pedig az olvasmány élményeimmel. Forint és euro, részvény és osztalék, Krasznahorkai és Poirot, Mészöly és Harari, szóval széles a spektrum a témákban. Tág horizont, sűrű gondolat, könnyed szellők, dilemmák és tűnődések, C.G. Jung kifejezésével élve: ahogy a Tudattalan szállítja őket.

Két napló. Párhuzamosan. Évekig. Valami hasonlót kívánok a kedves olvasónak is. Merevítse ki az időt és a gondolatot egy pillanatra, rögzítse, majd képzeletbeli időkapszulaként adja fel postán az utókor számára. Amíg meg nem érkezik, addig pedig írja önmaga boldogságára, hasznára és örömére, tanulmányozza ön-ön magát, leírt mondatait és gondolatait, az életről beszűrődő benyomásait. Ahogy Fodor Ákos GOETHE-HAIKU-ja mondja:

Mindig legyen két
Jó Könyv kezedügyében:
ezt írd, azt olvasd.



A Kolostor Őre



2022. március 9., szerda

orosz-ukrán háború


KÉP: Reuters

Két hete egy olyan véres és pusztító őrület folyik a szomszédban, ami az emberek rémálmaiban szokott csak előjönni. Most azonban valósággá vált. Az egyik oldalon egy elnyomó agresszor, a másik oldalon pedig a kisember, aki színészként és komikusként szórakoztatta a nagyérdeműt, hogy aztán fellépjen a történelem színpadára. Úgy tűnik utolsó leheletéig küzdeni fog, és bárhogy alakul is a helyzet, egy biztos: már most hőssé vált.

Akárhány házat bombáznak még le, akármekkora hadsereget is mozgósítanak, bárhogy alakul is a vége, nagyon úgy tűnik hogy Putyin vesztett, mert ebből már sehogyan sem fog győztesként kikerülni. Zelenszkij pedig ha tragikus hősként is végzi, ami még egyáltalán nem biztos, akkor is győzött. Dávid küzdelme ez Góliáttal.

Ji King, 36.

A Biblia mellett még a Ji King 36. jele is jutott eszembe, aminek neve: A fény elsötétedése

Részlet a jel hosszú magyarázatából:

"Itt az elsötétedés elérte a tetőpontját. A sötét hatalom már olyan magasra emelkedett, hogy képessé vált megkárosítani mindent, ami jó és világos. Végül azonban bele kell hogy pusztuljon a saját sötétségébe, a rossz ugyanis magától hanyatlásnak indul abban a pillanatban, hogy teljesen felülkerekedett a jón, mert ezzel felszámolta azt az erőt, aminek eddig fennállását köszönhette"


A Kolostor Őre