2024. november 27., szerda

Ősz


 Lélegzetét visszatartva figyel a világ  - írja a Die Zeit az ősz legnagyobb eseményével, az amerikai választásokkal kapcsolatban a főoldalon. Rémálom - így folytatódik a kép alatt Giovanni di Lorenzo, a Zeit főszerkesztőjének írása, utalva Donald Trump visszatérésére. A hetilap november 7-i kiadása aztán több cikkben is alaposan körbejárja a témát, több oldalról megvilágítva a helyzetet.

Kedvenc hetilapom mellett engem is megrázott Trump visszatérése. Hosszan tudnám részletezni ezt, de inkább hagyjuk. A témával kapcsolatban maradjunk most a régi (zen vagy sztoikus) egyszavas bölcseletnél: elmúlik.

Igen, előbb-utóbb minden elmúlik, a napsütés is, a jó idő is, a reggel, az este, a szélcsend és a viharok. Úgy tűnik, elmúlik szépen lassan az idei ősz is. Jöjjön tehát a szokásos évszak végi visszatekintés, nézzük mi történt itt a kolostor udvarán az elmúlt három hónapban:


SZEPTEMBER

- Mandala 23. >>

- Mit hoz ez az ősz, és vajon merre tart a világ? >>>

- Guy Spier lenyűgöző irodája és könyvtára >>

- Üdvözlet Lericiből >>>

- Alfred Nobel >>

- Az Alpok Hangja >>>


OKTÓBER

- A Nobel-díj árnyékában >>>

- Szabadkőműves Múzeum Ausztria >>

- Rejtélyes kőpiramis az ausztriai erdő sűrűjében >>>
 
- A ciszterci kolostor és a madarak >>>

- Könyvajánló: Privát olvasónapló >>


NOVEMBER

- C.G. Jung, a misztikus pszichológus >>

- Lassú mozgással változnak a színek >>>

- Mandala 24. >>

- Két év Nádas Péterrel >>


- - -


Így telt tehát az idei ősz itt a kolostor udvarán. Korábbi évek őszi, kolostoros blogbejegyzéseit pedig itt találod:
 
2023 ősz >>>
2022 ősz >>>
2021 ősz >>>
2020 ősz >>>
2019 ősz >>>
2018 ősz >>>
2017 ősz >>>
2016 ősz >>>
2015 ősz >>>
2014 ősz >>>
2013 ősz >>>
2012 ősz >>>
2011 ősz >>>
2010 ősz >>>

A 2009-es és 2008-as év őszi bejegyzései még nem kerültek ilyen formában összesítésre, de megtalálod őket a blog archívumában.


A Kolostor Őre


2024. november 21., csütörtök

Két év Nádas Péterrel

Együtt kertészkedtünk, fotózásról elmélkedtünk, elutaztunk Berlinbe, a nyugati sajtót lapoztuk, főztünk, kacagtunk, de legfőképpen egy öreg fa árnyékában nagyokat hallgattunk - kezdeném szívesen így az irodalmat kedvelő olvasóknak szánt személyes beszámolót, de ennél sajnos sokkal szimplább a Nádas Péterrel eltöltött elmúlt két évem. Tanulsággal szolgálhat azonban, töprengésre késztethet, és nem utolsó sorban, de valamifajta irodalmi gyönyörhöz is elvezethet, már amennyiben kedvet csinál az olvasónak egy hasonló, több éves Nádas-utazáshoz. Egy monstre irodalmi kaland szubjektív meglátásai következnek.

Mélyvíz, fejesugrás,

víz alatt hosszanti suhanás, majd vízfelszín és levegővétel, aztán kitartóan monoton tempózás. Valahogy így telt az elmúlt két év. Korábbiakban voltak már óvatos próbálkozásaim a Nádas-univerzum alapos felfedezésére, de itt-ott elakadt a nemes küldetés. Két évvel ezelőtt viszont fejest ugrottam Nádas Péter vaskos könyveibe. Víz alá merültem, le egészen a mélybe, azon is túl, majd hosszú felfedező útra indultam, és a gombosszegi flow úgy magával ragadott, hogy rögtön tudtam, óriás expedíciónak nézek elébe.

A Nádas-univerzum monstre bolygóit terveztem meglátogatni, az életmű vaskosabb köteteit.
Hamar rájöttem, hogy kalandozásom nem lenne teljes, ha nem látogatnám meg a bolygókhoz kapcsolódó egyéb égitesteket, holdakat, és más hasonló különleges keringési pályán haladó szomszédos műveket. Az útiállomások tehát kiegészültek a Mészöly Miklós, Károlyi Csaba, Bazsányi Sándor, és a hatalmas Tejútként hömpölygő irodalmi portálok galaxisszerű archívumaival.

Lassú űrutazásra készültem

a magyar irodalmi univerzum csillagközi magaslataiba, de nem siethettem, mert közben a földhözragadt hétköznapjaimat is élnem kellett, a maga sajátságos világával: céges jelentések, gazdasági hírek, tőzsde árfolyamok, a betűk, számok, és a mondatok egy teljesen más koordinátarendszerében, amit szintén olvasnom kell napi több órán keresztül. Na, csak semmi sajnálat, magam választotta örömteli intellektuális kötelesség ez, már-már szenvedély, hobby, szakmai-flow, meg hát, valamiből csak meg kell ám venni azokat a vaskos irodalmi köteteket, ugye hogy, ugye!? Na, ugye!

A művészetet (főleg az operát és az irodalmat) kedvelő börziáner világpolgár, André Kostolany mondta, hogy kell a családba egy tőzsdés gyerek, aki aztán majd támogatja a zenész, az író, és a festőként tevékenykedő testvéreit. Kostolany úr enyhe túlzása megbocsátható, hiszen a sokszor erős és maró mondatai még a political correctness világ lánctalpas dübörgése előtti időkből származik. A filantrópiának ráadásul pláne különös bukéja van egy olyan országban, ami méhében hordta ki Soros Györgyöt és Orbán Viktort. SsszzZ, értem én a felszisszenést, téma lezárva, kanyarodjunk vissza a gombosszegi híres fához.

 Párhuzamosan több témában is olvasok  tehát könyveket a hétköznapokban, blogokat, portálokat, ebookokat, és mint tudjuk, a párhuzamosak a végtelenben találkoznak, no de addig?! Addig egymás mellett futnak, így haladtam én is a szakmai olvasnivalók és a Nádas Péter monstre kötetek gyönyörűen inspiráló és lenyűgöző csillagközi útján.

Teltek a napok és a hetek, miközben egyre jobban beszippantott a nádasi történetmesélés.

Az üzenet, a mód, a stílus, a rejtvények, az utalások, és akkor döntöttem el, hogy az életmű évtizedeken át íródott könyvei (ahhh, mennyi tea, mennyi kávé, mennyi könny és tinta, futócipő és zöldségeskerti kis kapa a hosszú évek alatt) micsoda kincseket rejtenek, és végig kell ezt olvasnom. Alaposabban kell megismernem e rendkívüli író legfontosabb műveit! Irodalmi gyönyör, emberi kíváncsiság, és az amatőr tollforgatók érdeklődése is vezetett Nádas Péter mondatai iránt. Plusz magam is hasonló remeteéletet élek, tehát több irányú szimpátia és kíváncsiság kérlelte esti olvasólámpám: még, még!

 Éreztem, hogy mélyreható,  bőr alá nyomuló, megrázóan szenzitív élmény lesz ez az utazás, és az első hetekben, ahogy elindultam a Nádas-univerzumban, hamar eldöntöttem egy másik fontos dolgot is. Évek óta gyűlnek azoknak a könyveknek a listája, amiket újra olvasok. Újra és újra. Néhány évente előveszem őket. Szakmai anyagok, szépirodalom, ilyenek. Nádas Pétert is muszáj lesz, nem maradhat ki ebből a sorból, sőt! Hamar eldöntöttem, hogy annyira tömény, annyira megrázó és mégis lenyűgöző a nádasi próza, hogy nem fogok vele most ez esetben éveket várni az újraolvasásra, hanem ahogy végzek az ő saját könyveivel, és a vele kapcsolatos monstre művekkel, azonnal elkezdem újra és elölről ezt az egész sorozatot! Tart, ameddig tart, lesz, ami lesz, de ezt a tömény irodalmi élményt egész egyszerűen mélyíteni és ismételnem kell, ezért újra elolvasom. Ez tartott tehát kb. két évig. Egymás után és kétszer olvastam végig Nádas fő műveit, és hozzájuk kapcsolódóan egyéb kiegészítő olvasmányokat. Közben persze kisebb-nagyobb tőzsdeválságok is voltak, politikai választások, háborúk és időjárási katasztrófák, szóval élte a bolygó a maga világát. Esti olvasólámpám azonban kitartóan világított.

No, és mi a tanulsága ennek a Nádas Péterrel eltöltött két évnek?

Semmi újat nem tudok mondani, csak a szokásos:

Az irodalom fantasztikus. A magyar nyelv lenyűgöző. Az ég kék. A fű zöld. Az ertéel kettő. Nádas pedig mester. A továbbiakban: a rohanó Tik-Tok világ ellenére is van értelme monstre műveket nemcsak olvasni, hanem írni is. Még ha évtizedekig is tart. Igen, sok tea, kávé, könny, tinta, miegymás. Tehát, kedves írók, írjatok! Kedves olvasók, ti pedig olvassatok! Igen, időt nem sajnálva, türelemmel, odafigyeléssel, a remekműveket pedig újra és újra. A Nádas-univerzumban történő utazásom végső napjainál járok most. Kétszer mentem át a fő műveken, plusz sok egyéb kiegészítő kanyar. Hosszú, csodálatos út volt.

 Nádas mesterének tekintette Mészöly Miklóst.  Szolláth Dávid egy hatalmas, több mint hétszáz oldalas monográfiában vette át alaposan a mester életét és munkásságát. Egy mészöly-i mondattal indítja az egészet: "...ez még nem az a könyv, amit írni szeretnék róla."

Valami ilyesmin gondolkodom én is Nádas kapcsán. Ez még nem az a cikk, amit írni szeretnék róla.

A tőzsdei grafikonok mellett azt is olvastam az elmúlt időszakban, hogy végül megnyugtatóan alakult Esterházy Péter házának a sorsa. Ez jó hír. Mi lesz vajon a gombosszegi fával? Vagy az erdővel? A kiskerttel? A gazdája, aki egyszer már bepillantott a túlvilági fénybe, azt mondta egy interjúban, hogy ő bármelyik percben menetkész. Ő készen van, és nem fél. Nincs mitől. Egy világló pillanatában pedig azt is mondta: "Nagyon sajnálom." Tudjuk. Olvastuk. Megértjük.

Bazsányi Sándor a hatalmas Nádas-monográfiát szintén az író egyik mondatával indítja: "Tébolyom álljon új bekezdések sorozatába."

Itt áll előttünk tehát az egész hatalmas életmű a polcokon,

Nádas Péter a könyvtárban és a boltokban. A téboly újabb és újabb bekezdéseinek sorozata. Hosszú történetek az emberről, rólunk és másokról, igazságról, hazugságról, testnedvekről és politikáról, egyénről és közösről, fényről és árnyékról, bölcsességről és ostobaságról. Ez még nem az a cikk, amit írni szeretnék róla. Tervezem, hogy ezt a mostani két éves sorozatot később még megismétlem. Talán majd akkor, utána.


A Kolostor Őre


ui: A fenti írás pár napja jelent meg a Librariuson >>

2024. november 16., szombat

Mandala 24.


Nagyításhoz klikk a képre!

2021 tavaszán kezdtem bele, hogy megfessem a magam lélektani mandala-sorozatát Carl Gustav Jung inspirációja alapján. Az első után nem tudtam mi következik. Nem tudtam mennyi lesz és milyenek. Azóta sok kép készült, ez a fenti a huszonnegyedik, és azt érzem, hogy nem értem még a végére.

Ezek nem művészi festmények. Nem is mindig, úgymond "szabályos" mandalák. Ezek önismereti ábrák, lélektani képek, amatőr festmények, egyfajta belső párbeszéd, önismereti út. Mindegyik különböző és sajátos jelleggel bír. Mintha önálló egyéniségek lennének. Pedig csak különböző hangulatot, inspirációt és benyomást tükröznek. Volt olyan kép, ami egy csendes éjszaka, az elalvás előtti szendergő állapotban jelent meg bennem, viszont volt olyan, amit egy helyszín, vagy egy társasági esemény hívott életre.

Két kép elkészülte között volt olyan, hogy csak pár nap, vagy hét telt el, néha pedig több hónap. Nehezen megfogalmazható különös élmény ezeket a képeket festeni. A ritmusuk, ahogy egymás után világra jönnek az is nagyon egyéni és önálló, de a témájukat és a hangulatukat tekintve is különös az egész. Az utóéletükről nem is beszélve! Hiszen az íróasztalom mögötti könyvespolcon mindig ott van a legújabb két mandala, és van hogy hónapokig nézem őket. Aztán ha elkészül egy új kép, akkor a polcon lévők közül az egyik átadja a helyét. Tehát a legfrissebb két mandala mindig ott áll némán a polcon, én nézem őket, ők engem, és valahogy így bűvöljük egymást. Néma párbeszéd ez, közös tűnődés, meditáció.

Ennek a mandalákkal eltöltött elmúlt három évnek a sűrített, esszenciális lenyomata ez a mostani videó, ami hang nélkül, egymás után mutatja be az első húsz festményt. A képek fejlődése ez, a mandaláim evolúciója:


Egyenként külön az összes mandala megtekinthető:

Mandala 1. >>>  ;  Mandala 2. >>>
Mandala 3. >>>  ;  Mandala 4. >>>
Mandala 5. >>>  ;  Mandala 6. >>>
Mandala 7. >>>  ;  Mandala 8. >>>
Mandala 9. >>>  ;  Mandala 10. >>
Mandala 11. >>  ;  Mandala 12. >>
Mandala 13. >>  ;  Mandala 14. >>
Mandala 15. >>  ;  Mandala 16. >>
Mandala 17. >>  ;  Mandala 18. >>
Mandala 19. >>  ;  Mandala 20. >>
Mandala 21. >>  ;  Mandala 22. >>
Mandala 23. >>


* * *

KÖNYVAJÁNLÓ



Különleges könyvajánló azoknak, akiket mélyebben érdekel a híres svájci pszichológus, Carl Gustav Jung munkássága, azon belül is a személyiség, a lélek és az ecset találkozása, avagy a mandalák csodálatos világa.

Itt elérhető a könyv,
ingyenesen letölthető >>


A Kolostor Őre


2024. november 11., hétfő

Lassú mozgással változnak a színek


FOTÓ: Saját felvétel.
Nagyításhoz klikk a képre.


Lassú mozgással változnak a színek, a kabátot szorosabbra húzom, fülemmel neszeket tapogatok. Az út beton, mellette szántóföld, a messzeségben hegyek. Az éj közeleg.

Lassú mozgással változnak a színek, halkul a város, pillednek a szemek, az égen hamarosan világító kis pontok jelennek majd meg. Addig nem maradok, vacsora vár otthon.

Lassú mozgással változnak a színek, és lassú mozgással nő a fű is. Csak legyen, aki lenyírja. Ha mi már nem, mert visszaadtuk a bolygót, talán lesznek még amik lelegelik, ha meg nem, hát, Istenem.

Lassú mozgással változnak a színek, de mióta bűvöli a tudatot? Igen, régóta érzékeljük, de mióta gondolkodunk is rajta? Tűnődésünk hosszú múltra tekint vissza.

Lassú mozgással változnak a színek. Vászonra kívánkozik. Kire bízzuk? Monet? Vagy talán Caspar David Friedrich? Esetleg saját ecset? Nem, nem, saját nem, itt csakis mester jöhet szóba. Herr Friedrich tökéletes lesz. Ha meglenne a száma, hívnám is. A távolba, ahogy belenéz, nem néz úgy senki sem. Elfogult vagyok, tudom. Mint a fiatal vándor a hegyen, aki botjára támaszkodva a ködtengert szemléli csendesen.

Lassú mozgással változnak a színek. Én innen úgy látom közel az éj, míg a távolban mások épp a hajnali fényben gyönyörködnek. Valaki talán ott is pont a mobiljával rögzíti, fényképezi. Klikk, és zsebre téve már viszi is. Három megabyte-nyi napfelkelte. Itt pedig lemenőben.

Hallgass már el! - bök oldalba képzeletbeli olvasóm, aki itt áll mellettem - fotózd gyorsan le, aztán csak nézzük csöndben - folytatja, és talán igaza is van. Nem kell mindent kommentálni.

Csak nézzük, oké!?

Oké, benne vagyok.

. . .

. . .

. . .

Gyönyörű.

Tényleg az.

Kösz, hogy megmutattad.

Na, szevasz!

Szevasz.

Maradsz még?

Csak egy kicsit.

Oké.

Azért, majd ne felejtsd el felírni: "Lassú mozgással változnak a színek." Ez tényleg jó mondat. Lehetne vele valamit kezdeni. Vers, szöveg, dal, cikk, bármi, tudod, valami.

Oké.

Szevasz.


A Kolostor Őre


ui: A fenti írás pár napja jelent meg a Librariuson >>

2024. november 2., szombat

C. G. Jung, a misztikus pszichológus

KÉP: wikipedia


Carl Gustav Jung leereszkedett a lélek mélyére, alaposan körbenézett ott, majd visszamászva a pszichológia kötelén, mesélni kezdett


Hosszú pályafutásának hatalmas tapasztalata rengeteg kinccsel ajándékozta meg az emberiséget. Régóta tanulmányozom a munkásságát, újra és újra visszatérek könyveihez. Gondolkodom, tűnődök, próbálom megérteni az általa elmondottakat, és annak fényében pedig igyekszem megérteni elsősorban magamat, másodsorban pedig másokat.


Az itthoni könyvespolcon is bőven van Jung, de könyvtárakból is rendszeresen hozom ki az ő, vagy a tanítványainak írásait. Egyik tanulságosabb, mint a másik.

Az elmúlt években számos alkalommal számoltam már be itt a kolostoros blogon a Junggal kapcsolatos dolgokról, felismerésekről, könyvekről, utazásokról és egyebekről. Ezeket gyűjtöttem most össze így egy helyre, hogy könnyebb legyen áttekinteni:


Red Book - A Torony Őre
Az egyik legnehezebb művével talán nem szerencsés kezdeni a sort, ám én amondó vagyok mégis, ugorjunk csak bátran fejest a témába! A Red Book az egyik legnehezebb műve, nem is kezdőknek való, de úgy a hangulat kedvéért szerintem érdemes belepillantani:

Red Book - A Torony Őre >>


Red Book - A Leviatán
Folytatva a misztikus utazást Jung talán egyik legnehezebb művében, ismerkedjünk most meg a Leviatánnal:

Red Book - A Leviatán >>


Útvesztők
Kicsit könnyedebb vizekre evezve egy könyvajánló jön, ami Carl Gustav Jung családi életébe vezeti be az érdeklődőt:

Útvesztők >>


Küsnacht
Ha már Jung család, 2019-ben ellátogattunk Zsuzsával Küsnachtba a Jung múzeumba, ami egykor a család életének középpontja volt. Felejthetetlen utazás volt, vissza is szeretnénk majd még egyszer menni.

Küsnacht >>


Bollingen
Volt azonban Jungak egy különös, misztikus otthona is egy kis faluban: Bollingenben. Ide járt elvonulni, alkotni és meditálni, töltődni és munkálkodni.

Bollingen >>


Zürich
Nagyszerű volt a Zürichben eltöltött idő, amikor Jung szelleme belebegte elménk kíváncsi egét.

Zürich >>


Jung Szeminárium
Egyedül is érdemes tanulmányozni Jung munkásságát, de ha az ember valakivel közösen fedezi fel ezeket a témákat, meg tudja beszélni és át tudja gondolni másokkal együtt, az még nagyszerűbb. Talán hatásosabb is. Szerencsére én meg tudom osztani feleségemmel, Zsuzsával ezt az intellektuális élményt, ez az önismereti utazást. Érdemes tehát ismerőst keresni, akivel közösen lehet ezt felfedezni.

Szeminárium >>


Mandala
2021 tavaszán kezdtem bele, hogy megfessem a magam lélektani mandala-sorozatát Carl Gustav Jung inspirációja alapján. Azóta haladok, egymás után készülnek a képek:

Mandala >>


Marie-Louise von Franz
Mikor Marie-Louise von Franz 1998-ban maga mögött hagyta földi valóját, a New York Times így emlékezett meg róla: C.G. Jung legkiválóbb és a legihletettebb tanítványa, aki a legtöbbet tette azért hogy életben tartsa és tovább vigye a Jung által keltett lángot és fényt. Két témát ajánlok vele kapcsolatban a blogról:

Marie-Louise von Franz különös háza >>

Álomelemzés >>


Verena Kast
Világszerte sok-sok jungiánus szakember van, aki ráadásul meg is osztja tudását és tapasztalatát könyv, interjú, vagy előadás formájában. Tervezek többet is bemutatni majd itt a blogban. Addig is jöjjön egy újabb hölgy:

Verena Kast és az álomelemzés >>


Ji-king - A Változások Könyve
Carl Gustav Jung sokat foglalkozott ezzel az ősi taoista filozófiával és írással. Tanulmányozta, nagyra tartotta, emberek figyelmébe ajánlotta. Néhány alkalommal megjelent itt a kolostoros blogban is ez a különös mű:

Vezérlőcsillag >>

21 lecke a 21. századra >>

Ábrahám >>

A kút >>

orosz-ukrán háború >>


- - -


Ezek a fenti linkek a teljesség igénye nélkül, csupán ízelítőként szolgálnak a kedves érdeklődőnek ahhoz, hogy alaposabban megismerje és elmerüljön Carl Gustav Jung pszichológiai munkásságában. Ha így tesz, szerintem az jó hatással lesz a személyiségére és az életére. Örömteli és kellemes felfedezést kívánok hozzá! Ajánlom a legközelebbi könyvesboltot, vagy könyvtárt.


A Kolostor Őre