Lenyűgöző olvasmányélmény volt,
megható, csodálatos írás, mesteri. RE-MEK-MŰ! Mintha valamifajta titkos hagyományi láncolat bontakozna ki előttem, ami indul ezzel az Illyés könyvvel (1936) majd folytatódik Lénárd Sándor Völgy a világ végén (1967) aztán Mészöly Miklós Volt egyszer egy Közép-Európa (1989) majd Moldova György Európa hátsó udvara (2000) és Nádas Péter Világló részletek (2017).
Nyílván sok egyéb szerző munkája is becsatlakozhat még ide, az időben visszafelé haladva, vagy a sorban különböző helyekre illesztve. Ebben a fent említett láncolatban nem valamifajta általános és egyetemes, szorosan vett direkt összekapaszkodásról írok, csupán a személyes élményeimből megformázott felismerésre, általam elképzelt szellemi összekapaszkodásra gondolok. Talán táplálkoztak egymásból, talán nem, mégis felfedezek valamifajta kölcsönös egymásra hatást. Vagy csak túl sok kávét ittam.
Mindenestre érdemes kilátogatni Illyés Gyula pusztáira, akár csak a könyv lapjain keresztül, és megismerkedni azzal, ami ott van. Önismereti utazás ez Magyarország kollektív pszichéjének mélyrétegébe, költői tálalásban a könyv lapjain keresztül, és megismerkedni azzal, ami ott van.
Három szempontból is
megfogott a mű, és önkéntelenül, valahogy párhuzamosan és egyszerre ezen három nézőpontból tekintettem rá, miközben olvastam.
1) Irodalmi szempont. A megfogalmazás, a stílus, az elmesélés hogyanja megragadó, lenyűgöző. Nagyon tetszett.
2) Történelmi, társadalmi, szociológiai szempont. Tanulságos és elgondolkodtató az a társadalmi világ, az a szociológiai berendezkedés és kor, amit bemutat a Puszták népe.
3) Pszichológiai faktor. Minél jobban elmerültem a könyv lapjaiban, annál jobban felderengett előttem a misztikus pszichológus, Carl Gustav Jung sokatmondó csendes mosolya. Mit szólna ehhez a műhöz Jung apó? Tömény tanulmány, mélyreható tanulság a kollektív tudattalan, a lélek és a személyiség mély mozgatórugóiban, hiedelmeiben és a cselekedeteinek motivációs gátjaiban. Archetípusok, álmok, árnyék, és a többi jungiánus fogalom illeszkedik szépen sorban az egészre.
Ezen fenti három szempontból aztán több egyéb kapcsolódás és párhuzam is eszembe jutott, az egyikből készítettem egy videót is:
Illyés Gyula a Meldrum-házban?
YouTube Link >>
Üdvözlettel
A Kolostor Őre
Kapcsolódó írások:
- Lénárd Sándor >>
- Nádas Péter >>
- Moldova György >>
- Carl Gustav Jung >>